Jak přes Vánoce nepřibrat? Berličku nabízí i lékařiVšudypřítomné cukroví, smažení kapři, řízky, majonézové saláty a další dobroty každoročně už dopředu děsí mnoho lidí, kteří bojují s nadváhou nebo dokonce s obezitou. Vánoční svátky jsou pro ně strašákem. Bojí se, že hordám jídla neodolají a po Novém roce si budou nabraná kila vyčítat. „Důležité je si uvědomit, že svátky nejsou jenom o jídle,“ říká Hana Málková ze společnosti STOB. Podle ní jsou svátky zákeřné v tom, že si lidé řeknou „Teď si dopřeju a začínám hubnout až od Nového roku“.

Problém je také stres z velkých příprav, pečení, uklízení a pocitu, že vše musí být dokonalé. „Plánujte svůj vánoční jídelníček. Snažte se dodržovat vaše běžné zásady a plánovaně do jídelníčku zařaďte v rozumném množství i vaše nejoblíbenější vánoční dobroty. A neplánujte jenom jídlo jako takové – naplánujte si i to, zda si o Vánocích povolíte třeba kilo přibrat,“ radí Málková.

Důležité je také na návštěvách asertivně odmítat hromady nabízeného jídla. „Pokud budete hostiteli vy, tak zkuste připravit odlehčenou variantu pohoštění, uvidíte, že to po několikadenním přejídání většina hostů ocení,“ slibuje úspěch Málková.

Důležité je také nemít jídlo všude na očích. „Čím větší překážku k dosažení cukroví musíte překonat (cukroví ve sklepě), tím méně ho sníte,“ doporučuje odbornice a připomíná, že i o svátcích je důležitý pohyb.

Pokud člověk i přes všechny rady není schopný udržet svoje chutě na uzdě, tak může navštívit specialistu, který mu v boji s nadváhou a obezitou pomůže. „Lékaři mají v dnešní době k dispozici léky, které mohou sloužit jako pomocná berlička – přesto významná,“ upozorňuje na další možnost boje s vánočním přejídáním Šárka Svobodová z Ambulance III. Interní kliniky Fakultní polikliniky VFN.

Podobnou cestou se vydal například Radoslav Klepáč. „Teď mně s hubnutím pomáhá lékař. Když se člověk snaží sám, tak to příliš nejde,“ myslí si. Stejným způsobem potlačuje svoje vánoční chutě i Igor Svoboda. „Od lékaře jsem dostal lék na předpis, který omezuje bažení po jídle. Funguje to tak, že člověk sice ví, že by si něco dal, ale vnímá to tak nějak zastřeně,“ vysvětluje Svoboda.


Všechny články

Taky chcete zhubnout?

Lidé, kteří se zapojili do projektu Nebudu obézní, se rozhodli se svojí váhou něco dělat. Nebáli se navštívit lékaře a začali víc řešit pohyb a stravu. Uvědomili si, že existují lidé, kteří jim dokáží pomoci. Zkuste to také.

Najít odborníka