Jak splnit novoroční předsevzetí? Pomůže i dohled lékařeOd Nového roku začnu hubnout. Tuto větu si během vánočních svátků řekne nespočet lidí. Podle odborníků mají podobná předsevzetí smysl, zároveň ale upozorňují, že je potřeba se nepřeceňovat. „Dáte-li si nějaké předsevzetí, začnete po sobě většinou vyžadovat, abyste byli perfektní a nenecháte si vůbec prostor pro lidské chybování a postupné zlepšování. První den po Silvestru máte příjemný pocit z nového předsevzetí. Nedělá vám potíže se vzdát přejídání, protože jste stejně po Vánocích přeslazení. Koncem týdne začnete přemýšlet, proč zrovna vy si nemůžete dopřát sladké, když jiní mohou. Další týden začnete být nevrlí, proč jste si dali tak hloupý cíl,“ popisuje klasický scénář Iva Málková ze společnosti STOB.

Mnoho lidí podle ní nakonec podlehne. „Například při oslavě v práci, když Vás všichni pobízejí, že jeden bonbon nevadí. Mají pravdu v tom, že jeden bonbon skutečně nevadí. Když však přijdete domů, v sebelítosti, že jste porušili dietu, dojíte všechno sladké, co ještě zbylo od Vánoc a řeknete si, že začnete hubnout od pondělí. Žádali jste po sobě stoprocentní úspěch a to je nereálné,“ upozorňuje odbornice

Lidé by neměli chtít měnit vše najednou, ale dát změně čas a provádět ji po malých dílčích krůčcích. „Udržujte si svou motivaci vědomím, že nikdo není dokonalý! Nevyčítejte si malá selhání, která zkrátka život přináší. Nesmí vás však strhnout k selhání celkovému a návratu ke starému životnímu stylu,“ podotýká Málková.

Důležitá je také motivace. Ta by ale neměla vycházet zvenčí. „Hlavní je, aby ji lidé nalezli sami v sobě,“ upozorňuje fitness trenérka Petra Urbánková, která spolupracuje na projektu Nebudu obézní.

Někomu také pomáhá, když na něj při plnění předsevzetí někdo dohlíží. „Mě například pomohla návštěva lékaře. Už jenom to, že si můžu o svém problému s někým promluvit, navíc s někým, kdo tomu rozumí, je dobré. Z problému se totiž stává situace, která má řešení,“ vypráví Monika Karásková, která hubne díky projektu Nebudu obézní.

Podle ní je občas nutné do svého zdraví investovat i peníze. „Kéž by tohle stačilo. Já vím, že to nestačí. Ale zdá se mi, že ta nejmenší věc, co pro to můžeme udělat, jsou ty peníze,“ dodává.


Všechny články

Taky chcete zhubnout?

Lidé, kteří se zapojili do projektu Nebudu obézní, se rozhodli se svojí váhou něco dělat. Nebáli se navštívit lékaře a začali víc řešit pohyb a stravu. Uvědomili si, že existují lidé, kteří jim dokáží pomoci. Zkuste to také.

Najít odborníka