Hlava a moje vůle

Ovládnout hlad a chutě vlastní vůlí není lehké, protože vše je řízeno centrální nervovou soustavou. Podívejte se, jak mozek řídí vnímání hladu a chutí.


Zákon zachování hmotnosti

Věděli jste, že tělo si chce zachovat určitou hmotnost? A to tu nejvyšší, které člověk dosáhl v minulosti. To vysvětluje, proč jsou lidé víc a víc hladoví, když se snaží zhubnout. Jejich mozek u nich vyvolá hlad a chutě, které se zdají být nekontrolovatelné. Je to snaha, aby se tělo vrátilo na nastavenou váhu. „Tělo se chce neustále vracet k nejvyšší dosažené hmotnosti a mozek baží po endorfinech, které se vyplavují při konzumaci nám libého jídla,“ vysvětluje obezitoložka MUDr. Dita Pichlerová.

Hubnutí v číslech

5 %

Snížení hmotnosti o 5 % procent má významný zdravotní efekt. Pokud tedy vážíte 100 kilogramů, tak když zhubnete 5 kilogramů, už se budete cítit zdravotně lépe.

2-3 %

Při hubnutí je důležité si nastavit realistické cíle. Postupné snižování hmotnosti je účinnější než rychlý úbytek a vede k trvalejšímu výsledku. Úspěchem je snížení hmotnosti o 2-3% za první měsíc, někdy stačí i méně.

8-10 %

Za čtyři měsíce je reálné zhubnout 8 až 10 procent z původní váhy.

Jaká je vaše vůle

Pevná a silná

Skvěle. Příjem potravy zřejmě kontrolujete a vaše šance na zhubnutí je vysoká.

Slabší, než by měla být

Napadlo vás někdy, že vnímání hladu a chutí lze ovlivnit léčbou z rukou lékaře?

Zjistit více